Volgende week komt Estrella Morente naar Rotterdam om te zingen in de bijzondere productie Julia van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Ik sprak de beroemde flamencodiva vorig jaar vlak voor haar optreden in Carré. Over universele flamenco en haar warme band met Nederland.
Een ster, dat is ze. En niet alleen in naam. In Spanje kan Estrella Morente niet onopgemerkt over straat. Haar jarenlange carrière, haar beroemde vader, haar glamourhuwelijk met een van de bekendste stierenvechters: als Estrella verschijnt, zijn de fans en paparazzi altijd wel ergens in de buurt. Ze heeft het voorkomen van een klassieke schoonheid en een enorme présence op het podium. Maar als ze tegenover je zit voor een interview, krijg je als snel het gevoel een goede vriendin te spreken. Ze bewondert het blikje stroopwafels dat ze net van me heeft gekregen. Het Delfts-blauwe motief doet haar denken aan de cadeaus die vader Enrique mee naar huis nam na zijn tournees in Nederland. “Ik ben opgegroeid in een huis vol Hollandse souvenirs.”
Over grenzen kijken
Estrella’s vader de zanger Enrique Morente was net zo belangrijk voor de flamencozang als Paco de Lucia voor de flamencogitaar. Enrique schuwde het experiment niet en ging verbanden aan met ander muzieksoorten, van Bulgaarse keelgezang tot snoeiharde punk. En met ander kunstvormen zoals beeldende kunst en literatuur. Picasso was een grote inspiratiebron en als een van de eerste flamenco-artiesten gebruikte hij de teksten van de dichter Lorca voor zijn werk. Letterlijk en figuurlijk ging hij grenzen over, en met enige regelmaat ook die van Nederland. In de jaren zeventig trad hij in Nederland op met de Nederlandse flamencoartiest Huib Wilkes (‘El Payo Humberto’) met wie hij ook een LP opnam.
Als klein meisje opgroeiend in Granada hoorde Estrella haar vader vaak over het verre Holland vertellen, zegt ze. De beroemde tolerantie en vrijheid was een belangrijk onderwerp in huize Morente. Ook een kwaliteit als interesse in andere culturen en kunstvormen werd gestimuleerd. Die houding was vormend voor Estrella die al jong aan haar carriere als zangeres begon. Vanaf haar tienerjaren stond ze al op het podium, regelmatig met haar vader.
In 2010 overleed Enrique Morente plotseling. Hij was zo belangrijk voor de flamencokunst dat hij nog regelmatig wordt herdacht in speciale concerten. Die hommages zijn, in de geest van Enrique, vaak multidisciplinair: nooit ‘alleen maar’ flamencomuziek of -dans. Estrella: “flamenco is universeel, dat is ons met de paplepel meegegeven. We werden gestimuleerd om verder te kijken en nieuwsgierig te zijn naar wat we nog niet kenden.”
Win 2 vrijkaartjes voor de premiere van Julia op 12 juni (Rotterdam)
Deze actie is afgelopen, hou ons in de gaten voor nieuwe acties
- Geef je op voor de nieuwsbrief met een e-mail naar nieuwsbrief@flamencoagenda.nl. Zet in het onderwerpvenster ‘aanmelding nieuwsbrief’. Beantwoord in de e-mail de vraag: uit welke stad komt Estrella Morente?
- Like flamencoagenda.nl op facebook.
- Sta je al op de mailinglijst en volg je ons al op facebook? Dan kan je ook gewoon meedoen. Stuur een mailtje naar info@flamencoagenda.nl ovv ‘actie Estrella’
Flamencoagenda.nl mag 2 vrijkaartjes verloten onder de juiste inzendingen die zich hebben opgegeven voor de nieuwsbrief en/of volger zijn van flamencoagenda.nl op facebook.Deadline inzending 8 juni.
Estrella in Julia van het Rotterdams Philharmonisch Orkest
Die universele benadering van de flamencokunst maakt Estrella Morente tot dé artiest om de flamencostem in het project Julia van het Rotterdams Philharmonisch Orkest te vertegenwoordigen. De voorstelling bestaat uit dans, zang, klassieke- en wereldmuziek, acrobatiek en andere elementen die niet je niet direct bij een flamencoartiest zou verwachten. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest nam Guy Caron, de man achter Cirque du Soleil, in de arm om alle elementen tot één geheel te maken.
Estrella Morente is gekozen om uiting te geven aan Julia’s hartstochtelijke en wanhopige passie voor haar grote, misschien wel onbereikbare, liefde met verschillende liederen uit El Amor Brujo van Manuel de Falla. Mike Schäperclaus, één van de creatieven achter Julia, over Estrella Morente: “We willen het werkelijke temperament van de flamenco vatten tijdens de show en met die gedachte kwamen we uit bij Estrella Morente. Deze sopraan kan als geen ander de wanhoop en passie van El Amor Brujo overbrengen. Estrella Morente besloot mee te werken, omdat zij het bijzondere en baanbrekende van de productie inziet.”
Tekst: Ginette Lavell
Fragmenten van deze tekst werden eerder gepubliceerd in Latin Emagazine en Mundo Flamenco.
Rotterdams Philharmonisch Orkest ‘Julia’
Vrijdag 12 en zaterdag 13 juni 20.30 uur Rotterdam Ahoy.
